Skip to content Skip to footer
PRAWO

Działalność badawczo-dydaktyczna

Doktor nauk prawnych (UW).

Adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Jestem doktorem nauk prawnych (UW), Adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. W Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie zdałam egzamin adwokacki.

Nie planowałam ani kariery naukowej ani akademickiej – stały się one naturalną koleją rzeczy. Nigdy nie przestałam się uczyć. Czytam, słucham, interesuję się, szukam, jestem ciekawa świata i chcę wiedzieć więcej. Poszukuję sposobów na udoskonalenie rozwiązań prawnych. Uwielbiam dzielić się wiedzą i doświadczeniem, pomagać, uczyć, motywować, inspirować, rozbudzać ciekawość, skłaniać do refleksji i prowokować do dyskusji… Jeden z moich profesorów powtarzał, że jestem „niepokorna intelektualnie” i wygląda na to, że mógł mieć rację…

W 2008 r., z wynikiem bardzo dobrym, obroniłam pracę magisterską z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, zatytułowaną Zasada nieinterwencji w sprawy wewnętrzne państw we współczesnym prawie międzynarodowym.

Interesowały mnie przede wszystkim karne aspekty prawa międzynarodowego i międzynarodowe aspekty prawa karnego. Znalazłam się więc pomiędzy dwiema gałęziami prawa: prawem międzynarodowym i prawem karnym.

Od 2013 r. byłam związana z Katedrą Prawa Karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prowadziłam działalność naukową, a w latach 2017 – 2019 (jako Asystent) również działalność dydaktyczną.

W latach 2018 – 2020 współpracowałam z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego “Apeiron” w Krakowie, będąc wykładowcą na studiach podyplomowych z Bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz pełniąc (w 2020 r.) funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Międzynarodowych Naukowo-Wydawniczego Instytutu Badań Bezpieczeństwa i Obronności.

W 2020 r. w Instytucie Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z wyróżnieniem obroniłam rozprawę doktorską zatytułowaną Przestępstwa konwencyjne w polskim prawie karnym.

Od 2022 r. jestem Adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Swoje badania skoncentrowałam na międzynarodowym i transnarodowym prawie karnym. Jako że sama jestem interdyscyplinarna, takie są także moje badania. Połączyłam zainteresowanie prawem międzynarodowym i prawem karnym, z pasją do stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej i problemu bezpieczeństwa międzynarodowego. A moje szerokie kontakty międzynarodowe w dziedzinie kryminologii, przełożyły się na kryminologiczne badanie przeze mnie przestępczości transnarodowej.

Z prowadzonych przeze mnie badań w zakresie handlu narządami wynikło moje zainteresowanie prawem medycznym, a szczególnie problematyką transplantacji, w obszarze której podejmuję kolejne opracowania i mam nadzieję jak najlepiej służyć środowisku transplantacyjnemu wsparciem merytorycznym w zakresie prawnych aspektów pobierania i przeszczepiania narządów.

Ponadto, jako tłumacz, jestem żywo zainteresowana statusem tłumaczy w różnych porządkach prawnych, dobrymi praktykami, jak i dostępem do pomocy tłumacza w postępowaniu karnym.

W 2014 r. ukończyłam School of Comparative US-EU Law, prowadzoną przez amerykański Michigan State University, we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku. W tym samym roku, w Polskim Centrum Mediacji, ukończyłam szkolenie bazowe z zakresu mediacji.

W 2015 r., podczas pobytu stypendialnego w Finlandii, z wynikiem bardzo dobrym ukończyłam International Study Programme in Law na University of Eastern Finland. Do głównych obszarów moich badań należały: nordyckie prawo karne, międzynarodowe prawo karne i międzynarodowa procedura karna, fiński system prawny oraz prawa własności intelektualnej i handel międzynarodowy.

W 2015 r. otrzymałam stypendium w School of Criminology and Criminal Justice, Northeastern University w Bostonie (USA), które (z najlepszymi wynikami) ukończyłam w 2016 r. Moje badania koncentrowały się na obszarach: przestępstw w białych kołnierzykach, korupcji, przestępstw na walutach wirtualnych oraz bezpieczeństwa międzynarodowego.

W 2017 r., pod okiem brytyjskich adwokatów, ukończyłam Advocacy Academy, organizowaną przez Institute of Advanced Legal Skills.

W 2017 r. ukończyłam także dwa bardzo interesujące kursy: Introduction to International Criminal Law organizowany przez amerykański Case Western Reserve University, prowadzony przez Prof. Michaela Scharfa – niekwestionowany autorytet w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego oraz International Law in Action: A Guide to the International Courts and Tribunals in The Hague organizowany przez holenderski Universiteit Leiden, prowadzony m.in. przez Prof. Larissę van den Herik. Natomiast w 2018 r. z wyróżnieniem ukończyłam kurs Terrorism and Counterterrorism: Comparing Theory and Practice, organizowany przez ten sam uniwersytet, prowadzony przez Prof. Dr. Edwina Bakkera.

Dotychczas czynnie uczestniczyłam w szeregu konferencji krajowych i międzynarodowych, w kraju i za granicą (m.in. Annual Meeting of the American Society of Criminology, 20th International Conference on International Criminal Law, Nordic Workshop in Criminal Law, Uluslararasi “Gen Hukuku” Sempozyumu, Uluslararasi Sağlık Hukuku Kongresi, New Tasks for Legal Interpreters and Translators in the Enlarged Europe, Współczesne oblicza bezpieczeństwa), również otrzymując wyróżnienia za swoje wystąpienia. Brałam czynny udział w wielu międzynarodowych seminariach, warsztatach i debatach.

Jestem członkiem: Stowarzyszenia Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. Stanisława Batawii, Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie oraz Stowarzyszenia Amnesty International.

Wybrane dyplomy

Address

Poland —
785 15h Street, Office 478
Poland, De 81566P

Socials
2024 © COPYRIGHT MAGDA OLESIUK-OKOMSKA. ALL RIGHTS RESERVED.
pl_PL